Іван Олександрович Земнухов (1923-1943) – підпільник, один з організаторів «Молодої гвардії»

Іван Олександрович Земнухов (1923-1943) - один з організаторів підпільної організації «Молода гвардія»

Іван Олександрович Земнухов (8 вересня 1923, д. Илларионовка Шацького району Рязанської області — 16 січня 1943, Краснодон) — учасник і один з організаторів підпільної антифашистської організації «Молода гвардія». Герой Радянського Союзу.

Іван Земнухов народився в селянській родині. У 1932 році Земнухови переїхали в місто Краснодон. У 1938 році Іван вступив до лав ВЛКСМ, через рік був обраний членом комітету комсомолу, активно займався громадською роботою.

З перших днів Великої Вітчизняної війни намагався піти на фронт, але не пройшов за станом здоров’я. У березні 1942 року був затверджений членом комісії по шкільній роботі при райкомі комсомолу.

В зайнятому нацистами Краснодоні Іван Земнухов активно включився у підпільну роботу, ставши учасником підпільної молодіжної антифашистської організації «Молода гвардія». Земнухова обирають членом штабу. Важлива роль належить йому в створенні підпільної друкарні, друкуванні перших листівок, їх розповсюдженні.

Брав участь у бойових операціях, здійснюваних підпільниками.

У грудні 1942 року з дозволу окупаційної влади почав працювати в місцевому клубі імені О.М.Горького. Стає адміністратором клубу. Разом з директором Євгеном Мошковим координує роботу гуртків художньої самодіяльності, в які входило багато підпільників. Робота в клубі давала можливість майже легально збиратися групами, обговорювати плани дій і бойових операцій. Клуб імені А. М. Гіркого по суті став штаб-квартирою молодогвардійців.

На наступний день після арешту 1 січня 1943 року Є.Мошкова і Ст.Третьякевіча Іван Земнухов пішов у поліцію, щоб спробувати їх виручити, і був там заарештований.

В ніч з 15 на 16 січня 1943 року після страшних тортур разом з товаришами був живим скинутий в шурф шахти № 5.

Похований у братській могилі в місті Краснодоні.

13 вересня 1943 року Івану Олександровичу Земнухову посмертно присвоєно звання Герой Радянського Союзу.

Зберегти у PDFРоздрукувати