Євген Оскарович Патон (1870-1953) – видатний вчений-механік та інженер

Євген Оскарович Патон (1870-1953) - видатний вчений-механік та інженер

Євген Оскарович Патон (4 березня, за іншими даними — 5 березня 1870, Ніцца, Франція — 12 серпня 1953, Київ) — російський і радянський вчений-механік та інженер, який працював в області зварювання, мостобудування і будівельної механіки. Герой Соціалістичної Праці (1943), лауреат Сталінської премії. Відомий роботами з питань статики споруд та конструювання залізних мостів, сформулював принципи розрахунку та побудови клепаних мостів, спроектував і керував будівництвом понад 50 таких мостів. Є автором і керівником проектів понад 100 зварних мостів. Серед них — один з найбільших мостів світу: розташований в Києві суцільнозварний міст через Дніпро, нині відомий як Міст Патона.

Євген Патон народився у Ніцці, у родині російського консула, колишнього гвардійського полковника Оскара Петровича Патона. Усього в родині О.П.Патона було семеро дітей: п’ять синів і дві дочки.

У 1894 році закінчив Дрезденський політехнічний інститут (Німеччина), а в 1896 році — Інститут інженерів шляхів сполучення (Санкт-Петербург).

Викладав у Московському інженерному училищі шляхів сполучення (1899-1904) і в Київському політехнічному інституті (1904-1938), Київському будівельному технікумі залізничного транспорту (Київський транспортно-технологічний коледж).

В 1925 році за проектом Евгена Патона в Києві було створено Міст імені Євгенії Бош (з використанням фрагментів колишнього Миколаївського ланцюгового мосту, зруйнованого польськими інтервентами, однак з абсолютно новою конструкцією).

У 1929 році заснував у Києві зварювальну лабораторію та Електрозварювальний комітет[4]. Керівник Зварювального комітету і лабораторії зварювання (1929-1933), на базі яких і був у 1934 р. створено Інститут електрозварювання

У 1929-1938 роках Патоном проведено ряд первинних досліджень міцності та експлуатаційної надійності зварних конструкцій. У цей період Євген Оскарович Патон сформулював основні положення по технологічним основам дугового зварювання.

Євген Оскарович Патон створив школу мостобудівників. У 1934 році він вперше у світі створює при АН УРСР спеціалізований Науково-дослідний інститут електрозварювання, директором якого залишався до кінця життя.

В 1941-1943 роках Євген Оскарович Патон розробляє технологію зварювання спеціальних сталей, досліджує фізичні основи горіння дуги під флюсом, зварюваність металів, керує роботами по створенню виробництва зварних труб, ємностей, машин різного призначення, створює новий клас зварних конструкцій. Під його керівництвом в оборонну промисловість впроваджені устаткування і технологія автоматичного зварювання спеціальних сталей, танків, бомб.

Євген Оскарович Патон вніс значний внесок у нарощування випуску легендарних танків «Т-34» в роки Великої Вітчизняної війни за рахунок впровадження, спочатку на заводі № 183, а потім і на всіх інших танкових заводах автоматичного зварювання під флюсом. Автомати швидкісного зварювання (АСС) дозволили знизити трудомісткість виготовлення корпусу танка «Т-34» у вісім разів, а також не вимагали від робітників високої кваліфікації, глибоких спеціальних знань і великих фізичних зусиль, тому автосварщиками могли працювати підлітки і жінки-різноробочі.

У післявоєнні роки очолив дослідження по створенню наукових основ зварювання і широкого впровадження зварювання в промисловість, створення і впровадження потокових складально-зварювальних ліній.

У 1946-1953 роках був депутатом Верховної Ради СРСР.

Євген Оскарович помер 12 серпня 1953 року. Похований у Києві на меморіальному Байковому кладовищі.

Зберегти у PDFРоздрукувати