Андрій Вікторович Кузьменко-Скрябін (1968-2015). Співак, телеведучий, продюсер

Андрій Кузьменко

Андрій Вікторович Кузьменко — популярний український співак, письменник, телеведучий, продюсер, актор. Лідер гурту «Скрябін». Заслужений артист Автономної Республіки Крим (2008).

Андрій Кузьменко народився 17 серпня 1968 року в Самборі Львівської області. Мати Андрія була вчителькою музики. Хлопець закінчив музичну школу за класом фортепіано. Середню освіту отримав в Новояворівській ЗОШ № 1. Грав у шкільній панк-групі «Ланцюгова реакція».

Закінчив факультет стоматології Львівського медичного інституту (нині Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького). Займався спортом, кандидат у майстри спорту з біатлону.

У 1987 році він написав свої перші пісні. А 29 червня 1989 спільне рішення друзів-однодумців записати композицію Feel the Pain та її україномовний варіант «Чуєш Біль» стало днем народження культового українського гурту «Скрябін».

Альбом «Птахи», записаний навесні 1995 року на студії «Нова», став першою роботою, що принесла «Скрябіну» популярність у всій Україні. Цього ж року Андрій Кузьменко разом із своїм гуртом взяв участь у багатьох фестивалях та акціях (всього 52 — комерційні та некомерційні). Музиканти дали багато концертів (одного разу 25 концертів за три тижні). Фестивалі — «Мелодія’95» (перше місце за пісню «Птахи»), «Нові зірки старого року» (друге місце), «Вітер зі сходу», «Музичний сендвіч», «Марія», «Berlin Independence Day», «Попсо Франко», «Донецьк запрошує друзів», «Форум для діаспори з Канади», «Таврійські ігри-1995» «Музиканти проти наркоманії й алкоголізму».

«Скрябін» пройшов шлях від синті-попу, постпанку і техно до нової романтики та поп-року. За час творчої діяльності гурт видав сімнадцять студійних альбомів, два збірники, дев’ять макси-синглів, один концертний альбом та реалізував багато інших музичних проектів.

З 2000 по 2002 рік був ведучим власного хіт-параду «Гаряча сімка». У 2003 вів програми «Шанс» і «Шиканемо». У 2015-му був членом журі у музичному шоу «Співай як зірка».

У 2006 році Кузьменко проявив себе як успішемй письменник – пише і видає автобіографію «Я, Побєда і Берлін». Ця книга мала шалену популярність, кілька разів перевидавалася. 2009 року стає року членом журі літературної премії «Книга року Бі-Бі-Сі».

У червні 2013 року у Вінниці разом з Павлом Табаковим та гуртом «ТіК» у супроводі ЦВММ ПC ЗC України взяв участь у благодійному концерті до міжнародного дня захисту дітей «Школа доступна для всіх».

В останні роки життя мешкав у Києві. Писав пісні філософського та соціального змісту. Напередодні своєї смерті дав кілька різких інтерв’ю з критикою влади.

2 лютого 2015 року Андрій Кузьменко загинув в автокатастрофі біля села Лозуватка Криворізького району Дніпропетровської області. 4 лютого був відспіваний у Преображенській церкві у Львові. Поховання відбулося 5 лютого на Брюховицькому цвинтарі поблизу Львова.

20 травня в Київському палаці спорту в Києві і 21 червня на Арені «Львів» у Львові було проведено концерти пам’яті Скрябіна. Разом з музикантами гурту «Скрябін» пісні Андрія Кузменка виконували Святослав Вакарчук, Руслана, Сашко Положинський, «ТІК», «Авіатор», Арсен Мірзоян, Тарас Тополя, Марія Бурмака, Світлана Лобода, Ірина Білик, Дзідзьо, Дмитро Шуров та інші.

Влітку 2015 року вийшов посмертний альбом Кузьми – збірка вибраних пісень гурту «Скрябін» під назвою «Кінець фільму». Проте деякі з останніх популярних творів так і залишилися невиданими – зокрема, «Лист до президентів», «Українці» і «Сука-війна».

29 жовтня 2015 посмертно нагороджений Орденом «За заслуги» І ступеня — за значний особистий внесок у розвиток національної культури, збагачення вітчизняного музичного мистецтва, багаторічну плідну творчу діяльність.