Євдокія Борисівна Пасько (1919-2017). Штурман авіаційної ескадрильї. Герой Радянського Союзу

Євдокія Борисівна Пасько (1919-2017). Штурман авіаційної ескадрильї. Героя Радянського Союзу

Пасько Євдокія Борисівна — радянська льотчиця, гвардії старший лейтенант. Герой Радянського Союзу (1944). В роки Великої Вітчизняної війни штурман авіаційної ескадрильї 46-го гвардійського нічного бомбардувального авіаційного полку (325-а нічна бомбардувальна авіаційна дивізія, 4-а повітряна армія, Другий Білоруський фронт).

Євдокія Пасько народилася 30 грудня 1919 року у селі Ліпенка (нині — Джеті-Огузький район Іссик-Кульської області Киргизстану) в селянській родині вихідців з України. Після закінчення середньої школи у 1938 році вступила на механіко-математичний факультет Московського державного університету. До початку Другої світової війни війни закінчила 3 курси.

У жовтні 1941 року за мобілізацією ЦК ВЛКСМ вступила до лав Робоче-Селянської Червоної Армії. Закінчила прискорений штурманський курс при Енгельсській авіаційній школі. Учасник Великої Вітчизняної війни з 27 травня 1942 року. У складі 46-го гвардійського (588-го) нічного бомбардувального авіаційного полку пройшла шлях від сержанта, стрільця-бомбардира до старшого лейтенанта, штурмана авіаційної ескадрильї. Воювала на Південному, Північно-Кавказькому і 2-у Білоруському фронтах.

За період бойових дій на літакові По-2 здійснила 780 бойових вильотів з бойовим нальотом 1040 годин. На ворожі позиції та вузли комунікацій скинула 93900 кг бомбового навантаження. За неповними даними викликала у стані ворога 137 великих пожеж, 109 вогнищ пожару, знищила 4 склади з пальним та 2 з боєприпасами, 2 паровози, 9 автомашин, 8 артилерійських точок, знищила до 2-х взводів піхоти, розкидала з повітря понад 2 мільйони листівок.

По закінченні війни Євдокія Пасько вийшла у відставку. Закінчила механіко-математичний факультет Московському державному університеті. Захистила дисертацію й здобула вчений ступінь кандидата наук. Працювала старшим викладачем Московського вищого технічного училища імені Баумана.

Мешкала у Москві, де і померла 27 січня 2017 року. Похована на Троєкурівському цвинтарі.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 26 жовтня 1944 року за вміле керівництво штурманським складом ескадрильї, здійснення 780 нічних бойових вильотів з високою ефективністю та виявлені при цьому мужність, героїзм і відвагу, штурманові авіаційної ескадрильї гвардії старшому лейтенантові Пасько Євдокії Борисівні присвоєне звання Героя Радянського Союзу з врученням ордена Леніна і медалі «Золота Зірка» (№ 4499).

Зберегти у PDFРоздрукувати